Семејството на Бајден го убедува да остане во трката

Американскиот претседател се состана со семејството во Кемп Дејвид по катастрофалната дебата минатата недела

Семејството на Џо Бајден го повика да остане во трката по катастрофалниот дебатен настап минатата недела, според извештаите во американските медиуми, додека високи демократи и донатори изразија огорченост од тоа како неговиот персонал го подготвил за настанот.

Претседателот се собра со своето семејство во Кемп Дејвид во неделата, каде што беше објавено дека дискусиите вклучуваат прашања за неговата политичка иднина. Тоа се случи по неколкудневниот зголемен притисок врз Бајден, по дебата во која неговиот настап ги истакна неговите ранливости и се појавија повици од експерти, медиуми и гласачи тој да се повлече.

За време на состанокот во Кемп Дејвид – во кој беа вклучени сопругата, децата и внуците на претседателот – семејството на Бајден му рекло дека тој сè уште може да им покаже на Американците дека е способен да отслужи уште четири години, според „Њујорк тајмс“.

Додека неговото семејство, наводно, било свесно за тоа колку слабо настапи, тие исто така продолжуваат да мислат дека тој е најдобрата личност што може да го победи Доналд Трамп.

Асошиетед прес објави дека најсилните гласови кои го молат Бајден да се спротивстави на притисокот да се откаже се неговата сопруга Џил и неговиот син Хантер, кои минатиот месец станаа првото дете на актуелен претседател осуден за кривично дело откако поротата го прогласи за виновен дека лажел за нелегална употреба на дрога кога купил пиштол во 2018 година.

Патувањето во Кемп Дејвид беше претходно закажано за фотосесија со Ени Лејбовиц за претстојната Демократска национална конвенција.

Се вели дека роднините на претседателот биле критични за начинот на кој неговите најблиски советници го подготвиле за дебатата.

За време на дебатата, Бајден со рапав звук имаше несигурен настап во кој неколкупати се сопнуваше од неговите зборови и понекогаш не можеше да ги доврши речениците. Неговиот противкандидат, Доналд Трамп, направи серија невистини, вклучително и тврдења дека тој всушност победил на изборите во 2020 година, што Бајден не успеа да ги побие.

Во неделата, почна да се гради наратив во кој се обвинува ригорозниот календар за подготовка на дебата, според кој Бајден беше затворен во Кемп Дејвид шест дена.

„Моето верување е дека тој беше премногу трениран, премногу вежбан“, рече Џон Морган, адвокат од Флорида и главен собирач на средства на Бајден.

Критичарите на настапот на Бајден, исто така, рекоа дека подготовката требало да се фокусира на поголемата визија што треба да ѝ ја продаде на земјата.

„Моето единствено барање беше да се уверам дека е одморен пред дебатата, но тој беше исцрпен. Не беше добро“, изјави за новинската агенција Ројтерс едно лице кое рече дека се обратило до главните соработници на Бајден во претходните денови. „Каква лоша одлука да го испратите да изгледа болен и исцрпен“.

Тапаните на повиците за стапнување на Бајден станаа погласни откако пост-дебатата анкета на CBS покажа скок од 10 поени во бројот на демократите кои веруваат дека Бајден не треба да се кандидира за претседател, на 46% од 36% во февруари.

Во неделата, истакнати демократи ги покриваа дебатните емисии, признавајќи дека перформансите на претседателот биле нерамни, но продолжија да го поддржуваат.

Демократскиот лидер на Претставничкиот дом, Хаким Џефрис, призна дека Бајден претрпел неуспех, но рече дека ова не е „ништо повеќе од подготовка за враќање“.

АКТУЕЛНО

Поврзани објави